Korku-komedi türündeki Renfield, nihayet Nicolas Cage’e Kont Dracula oynama şansını veriyor ve Cage de sergilediği oyunculukla Bela Lugosi ve Christopher Lee’nin ardından Tüm Zamanların En İyi Dracula Performansları sıralamasına girmeyi başarıyor.

Bu modern komedi analizi için gerekli olan her tema ağır dozda alaycılıkla sunuluyor. Tam olarak ne olacağını düşündüğünüz bir film Renfield. Kavramsal ve biçimsel olarak, bir çizgi roman veya canlı aksiyon çizgi filmi gibi ilerliyor. Robert Kirkman’ın bir fikrine dayandığı ve bir Rick & Morty yazan Ryan Ridley tarafından yazıldığı düşünüldüğünde kendisini izlettiriyor.

Fakat bunu bilmeme rağmen olduğundan daha akıllıca olmasını bekliyordum. Bol miktarda kan ve bazı etkileyici pratik efektler var. Tod Browning’in 1931 Dracula’sına da bazı eğlenceli selamlar var, ancak bunlar çoğunlukla açılış dakikalarıyla sınırlı.

İyi bir izleyici, en iyi korku filmlerinin içindeki canavarların metafor olduğunu bilir ve zombi destanı “The Walking Dead”i yaratan Robert Kirkman’ın hikayesiyle Ryan Ridley tarafından yazılan “Renfield”, Dracula/Renfield ilişkisini çağdaş bir meseleye dönüştürüyor ve tam olarak bahsettiğimiz metaforu karşılıklı bağımlılık ilişkisiyle yaşatıyor.

Karşılıklı bağımlılık ve narsist taciz… Renfield sadece sadık bir hizmetkar ve hiçbir şeyden habersiz insan avını Drakula’nın inindeki ölüme sürükleyen asistan değil ayrıca başka bir kurban da. İkili, Drakula’nın terk edilmiş bir New Orleans hastanesindeki son yuvasını kurdu ve onlarca yıllık hizmetin ardından Renfield, toksik ilişkiler içindeki insanlar için bir destek grubuna katıldı. Grup lideri Mark (Brandon Scott Jones) ile bir atılım yapar ve patronunun ihtiyaçlarına öncelik vermezse Drakula’nın tam gücüne ulaşamayacağını fark eder. Şaka şu ki, sadece çürümüş bir erkek arkadaştan değil, uçabilen ve yarasa bulutlarına dönüşebilen doğaüstü bir varlık olan gerçek bir canavardan bahsediyor. Ancak meselenin özünde de mesele aynıdır aslında.

Nicholas Hoult ve Awkwafina yan yana izlemesi epey keyifli bir ikili olmuş. Romantik bağlarına onu duygusal olarak tatmin edecek kadar yeterince ilgi gösterilmiyor, ancak ekrandaki kimyaları bunun dışında oldukça iyi.

Şık bir film olan “Renfield” biraz köpüklü eğlencedir. Bazıları için fazla uçuk olabilir, Hoult ve Cage, toksik tuhaf çift dinamiğini iyi satıyorlar, ancak performanslarını tam olarak desteklemek için daha sağlam bir hikaye gerekiyordu. Arkasında şaşırtıcı derecede iyi bir mesaj olan, kolay izlenen bir vampir aksiyon filmi istiyorsanız Renfield buna iyi bir örnek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir