27. Gezici Festival’in Dünya Sineması Bölümü’nde 14 Ülkeden 9 Film İzleyiciyle Buluşacak!

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27. Gezici Festival, 2-14 Aralık tarihleri arasında yılın heyecan uyandıran, merakla beklenen, uluslararası festivallerde ödüller alan yapımlarını Dünya Sineması bölümünde izleyicilerle buluşturacak. Programda yer alan filmlerin gösterimleri Amerika Büyükelçiliği, Belçika Büyükelçiliği, Goethe Institut, İrlanda Büyükelçiliği, İspanya Büyükelçiliği, Cervantes Enstitüsü, İsrail Büyükelçiliği ve Polonya Büyükelçiliği’nin değerli katkılarıyla gerçekleşecek. 

Dünya Sineması bölümüyle Berlin, Cannes, San Sebastian, Tribeca gibi dünyaca ünlü festivallerde ödüller almış, Güney Kore’den Polonya’ya, İspanya’dan Urugay’a, Şili’den Bolivya’ya dünyanın dört bir yanından filmler 2-8 Aralık’ta Ankara’da, 9-11 Aralık’ta Sinop’ta ve 12-14 Aralık’ta Kastamonu’da beyazperdede olacak.

Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ve Kore’nin Oscar adayı olarak açıklanan Park Chan-wook’un en sürükleyici filmlerinden biri olan Ayrılma Kararı / Decision To Leave, gizemli bir cinayeti araştırırken, şüphelendiği kişiden etkilenmeye başlayan bir dedektifin hikâyesini anlatıyor. 

Canavarlar

San Sebastian Film Festivali’nden En İyi Avrupa Film İzleyici Ödülü, Tokyo Film Festivali’nden Büyük Ödül ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Rodrigo Sorogoyen imzalı Canavarlar / The Beasts; bir çiftin doğayla iç içe yaşama hayaliyle göç ettikleri köyde, yerel halkla yaşadıkları çatışmayı konu alıyor.

Anna Jadowska’nın gerçek bir olaydan esinlenen duygusal filmi Çatıdaki Kadın / Woman On The Roof’da Polonyalı deneyimli oyuncu Dorota Pomykala, sıradan bir günde mutfak bıçağıyla banka soymaya çalışan altmış yaşındaki bir kadının incelikli portresini izleyiciye sunuyor. Dorota Pomykala, bu performansıyla Tribeca ve Gyndia Film festivallerinde En İyi Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Figüranlar

Sophie Linnenbaum’un, Münih Film Festivali’nde En İyi Yönetmen seçilerek Alman Sineması Yeni Yetenek Ödülü’nü aldığı filmi Figüranlar / The Ordinaries basit bir yardımcı oyuncu olan Paula’nın başrol için verdiği savaşı anlatırken distopik bir sınıflı toplum alegorisi inşa ediyor.

1973’te Pinochet liderliğindeki askeri darbenin ardından sürgüne gitmek zorunda kalan Patricio Guzmán, 2019-2021 Şili protestolarına tanıklık etmek için ülkesine döndü. Yönetmenin protestoları gözler önüne seren belgeseli Hayali Ülkem / My Imaginary Country bölümün dikkat çeken yapımlarından. Film, Kudüs Film Festivali’nden En İyi Belgesel Ödülü ile döndü.

Jake Paltrow imzalı Haziran, Sıfır Günü / June Zero, soykırım faillerinden Adolf Eichmann’ın yargılandığı davayı üç farklı karakterin gözünden ele alıyor: Eichmann’ın cesedinin yakıldığı fırında çalıştığını iddia eden on üç yaşındaki Libyalı göçmen David, Eichmann’ın tutulduğu hücrenin gardiyanlarından Faslı Hayim ve duruşmanın Polonyalı savcısı Micha… Eichmann’ın yargılanma sürecini ve idamını konu alan olay örgüsü, aydınlatıcı ayrıntılarla dolu.

95. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında İrlanda’nın adayı olan Sessiz Kız / The Quiet Girl, İrlandaca çekilen filmler arasında tüm zamanların en yüksek gişe geliri elde eden yapımı. Kalabalık ve yoksul bir ailenin çocuğu olan Cáit’nin yaz tatilini geçirmek için gönderildiği uzak akraba bir çift ile kurduğu derin bağları anlatan Colm Bairéad imzalı film, Berlin Film Festivali Generation Kplus En İyi Film ve Çocuk Jürisi Mansiyon Ödülleri başta olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. 

Yakın

Lukas Dhont’un 13 yaşındaki Léo ile Rémi’nin birlikte geçirdikleri uzun yaz tatilinin ardından okula geri dönmeleri ve akranlarının zorbalıkları karşısında aralarına giren mesafe ile birlikte trajik bir sona ilerleyen hikâyelerini anlattığı, arkadaşlık ve sorumluluk üzerine dokunaklı filmi Yakın / Close Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. 

Martín Boulocq’un Tribeca Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan filmi Ziyaretçi / The Visitor, Bolivya’nın orta kesimindeki Cochabamba kentinde geçiyor. Film, sınıf, aile ilişkileri ve Protestanlığın Latin Amerika’da giderek güçlenen etkisi üzerine ciddiyetle düşündürürken dinin süregelen sömürgecilik mirasını ve Bolivya toplumunu yönlendiren yeni ideolojik bağımlılığı da ele alıyor.

Festival Mekânları 

Festivalin Ankara gösterimleri Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 2–8 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Sinop gösterimleri 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinop Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde, Kastamonu gösterimleri ise 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir